!!!HOŞGELDİNİZ!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mehmet Tükenmez'in liverpool maçından sonraki yorumu

3 posters

Mehmet Tükenmez'in liverpool maçından sonraki yorumu Empty Mehmet Tükenmez'in liverpool maçından sonraki yorumu

Mesaj  yigitx Cuma Ekim 26, 2007 6:41 pm

Beşiktaş taraftarı

26.10.2007

Kırk yılı aşkın zamandır stadyumlarda maç izlerim. Samsun’dan Antalya’ya, İzmir’den Erzurum’a ve Van’a kadar futbol karşılaşmalarına tanıklık ettim. Paris’ten Moskova’ya, İzlanda’nın başkenti Reykevik’ten Napoli’ye Avrupa şehirlerinde yerel veya uluslararsı karşılaşmalar gördüm. Leeds United-Galatasaray maçını izlerken 40 bin taraftarın nasıl tek yürek olduğuna tanıklık ettim. Hitler’in takımı olarak bilinen Hertha Berlin yandaşlarının bilinçaltından kaynaklanan faşizan baskı altında maç izledim. Ama çarşamba akşamı İnönü Stadı’ndaki Beşiktaş yandaşları gibisine ilk kez şahit oldum.
Geçmişte Barcelona taraftarlarının Katalan birliği için faşist diktatör Franko’ya yaptıklarını tarih yazıyor ama ben onu görmedim. Benim gördüğüm bu güne kadar yaşadıklarımın en ilginci en tutarlı ve en duyarlısıydı. Yineliyorum, Avrupa’da ayrı bir ulus olmadığı halde takımı Barcelona ile uluslaşan Katalanlar’ın hikayesini bilirim ama bin yıllık bir Anadolu serüvininden sonra uluslaşan bir olan bir halkın başına örülmeye çalışan çorabın bütün ilmiklerine girip, ülkeyi yönetenlere yol gösteren bir taraftara ilk kez tanık oluyorum.

Futbolun tadı
Futbol tarihimizin önemli dönemeçlerinden biri olan Fenerbahçe-Manchester City maçını kulağıma dayadığım küçük el radyosundan dinlerken Abdullah Çevrim’in attığı galibiyet golü anını hiç unutmam. O an, çocukluğumdan bugüne damağımdan hiç eksik olmayan bir futbol tadıdır. Galatasaray’ın Avrupa Şampiyonu olduğu ve bizlere olağanüstü duygular yaşattığı final maçını Kopenhag’da izledim. Buna karşın son yıllarda futbolun içinde yaşanan olaylar, yönetici gerginlikleri, tribün olayları ve kavgadan reyting alma savaşı beni futbolun dışına itecek sınır noktasına kadar getirdi. Çalıştığım gazetedeki genç arkadaşlarımın saygısı, genç yöneticilerimizin sevgisi ve desteğiyle bu dünyanın içinde durmaya çalışıyorum.

Bir takımın renklerine tutulmak...
Çarşamba akşamı Beşiktaş taraftarlarının duyarlı görsel etkinliklerini izledikten sonra hayatımda ilk kez “İyi ki futbol dünyasının içindeyim” demek geçti aklımdan. Çocukluğumdaki gibi yeniden futbolu sevmek istedim. Hatta sokağa çıkıp bu güzel oyunu yıllar sonra yeniden oynamak duygusuna kapıldım. Bu duyguları bana çarşamba akşamı İnönü’deki Beşiktaş yandaşları yaşattı. İşte, yıllardır dilimin döndüğü kadar anlatmaya çalıştığım, yazdığım taraftarlık anlayışı budur.
Bir takımın renklerine tutulmak; o takımın yönetimini istifa ettirmek, teknik direktörünü değiştirmeye kalkmak, kötü oynadığı zaman futbolcularını protesto etmek değildir. Taraftarlık her koşulda takımına destek olmak ve gerektiğinde çarşamba akşamı olduğu gibi futbol aracılığıyla yaşamsal duyarlılıkları ortaya koymaktır. Tüm ülkeye hatta tüm dünyaya örnek olan çarşamba akşamki Beşiktaşlılar, lütfen teşekkürlerimi ve içten gelen samimi hayranlık duygularımı kabul edin ve hep böyle örnek olun...
TEŞEKKÜRLER ÇARŞI
yigitx
yigitx
Admin

Mehmet Tükenmez'in liverpool maçından sonraki yorumu Empty Geri: Mehmet Tükenmez'in liverpool maçından sonraki yorumu

Mesaj  cristiano_selim Cuma Ekim 26, 2007 7:11 pm

gerçekten liverpoolu yenmek zor helal olsun
cristiano_selim
cristiano_selim
Admin

Mehmet Tükenmez'in liverpool maçından sonraki yorumu Empty Geri: Mehmet Tükenmez'in liverpool maçından sonraki yorumu

Mesaj  yigitx Cuma Ekim 26, 2007 7:33 pm

muhteşem taraftarımızada futbolcularımıza da helal olsun.inş kalan maçlarıda kazanır ve gruptan çıkarız.
yigitx
yigitx
Admin

Mesaj  cristiano_selim Cuma Ekim 26, 2007 7:55 pm

inşallah
cristiano_selim
cristiano_selim
Admin

Mesaj  YALNIZ KURT C.tesi Ekim 27, 2007 10:31 am

Futbolda güzeldi ama futboldan çok taraftar etkiledi beni, tebrikle çArşı. (Böyle mi yazılıyor lan :))
YALNIZ KURT
YALNIZ KURT
Admin

Mesaj  cristiano_selim C.tesi Ekim 27, 2007 11:18 am

farketmez yaz işte nolcak bende çarşıyı tebrik ederim
cristiano_selim
cristiano_selim
Admin

Mesaj  yigitx C.tesi Ekim 27, 2007 6:15 pm

ewet öle yazılıyor Very Happy
yigitx
yigitx
Admin

Mesaj  cristiano_selim C.tesi Ekim 27, 2007 6:40 pm

saol al buda resmi
Mehmet Tükenmez'in liverpool maçından sonraki yorumu Haznedarli_carsi_logo
cristiano_selim
cristiano_selim
Admin

- Similar topics